5 maja – święto narodowe w Holandii

Podobnie jak w Polsce majówka w Holandii rozpoczyna się miło i uroczyście. 5 maja w Holandii obchodzone jest bowiem święto narodowe zwane Dniem Wyzwolenia (Bevrijdingsdag). Analogicznie  do 1 i 3 maja w Polsce, tutaj w Holandii 4. i 5. dzień miesiąca mają specjalne znaczenie.

Krótko o historii

Bevrijdingsdag obchodzone jest w Holandii z okazji wyzwolenia kraju spod okupacji Niemieckiej w dniu 5 maja 1945 roku, na trzy dni przed całkowitą kapitulacją III Rzeszy. Dlaczego Holandia została wyzwolona tak późno? Mówiąc krótko, chodziło o jak najszybsze zdobycie Berlina przez wojska alianckie napierające na zachodnim froncie Niemiec. Alianci chcieli zdobyć stolicę przed Rosjanami, którzy posuwali się od wschodu. Było to głównym powodem, dla którego kraj tulipanów został nieco pominięty. Co ważne po tych wydarzeniach dzień 5 maja został ustalony dniem wolnym od pracy, ale pod pewnymi warunkami.

5 maja – wolny ale tylko czasami

Dzień wolny od pracy 5 maja nie przysługuję jednak wszystkim pracującym. Wszystko zależy od tego w jakiej branży się pracuje i jaki charakter ma jej układ zbiorowy tzw. CAO. Urzędnicy państwowi mogą cieszyć się wolnym na ogół co roku, reszta musi zadowolić się wolnym raz na pięć lat – czyli ostatnie wolne wypadało w 2015 roku, najbliższe będzie w 2020. Co ciekawe, jeżeli pracujemy w firmie, która nie jest objęta CAO pracodawca sam decyduje, czy pracownicy otrzymują dzień wolny od pracy. Oprócz urzędników państwowych w tym dniu zamknięte są szkoły, organy administracyjne – niektóre sklepy zaś otwarte, ponieważ ustawa regulująca czas otwarcia sklepów (Winkeltijdenwet) zezwala na otwarcie sklepów tego dnia w Holandii.

4 maja

Pisząc o 5 maja należy również wspomnieć o dniu poprzedzającym, który jest świętem poważniejszym i spokojniejszym. 4 maja obchodzi się w Holandii Dzień Narodowej Pamięci o Ofiarach Wojen (Nationale Dodenherdenking, Nationale Herdenking lub Dodenherdenking). Nie jest to dzień wolny od pracy, Holendrzy obchodzą to święto głównie wieczorem i z tego powodu prawo holenderskie stanowi, aby wszystkie sklepy 4 maja po godzinie 19:00 były zamknięte. 4 maja nie jest również świętem państwowym, aczkolwiek obchodzone jest równie dostojnie jak inne państwowe święta. Pomiędzy godziną 20:00 a 20:02 wszyscy milkną na 2 minuty i w ten sposób oddają pamięć poległym w wojnach.

Radosny 5 maja i poważny 4 maja nie są więc dniami całkowicie wolnymi od pracy w Holandii. Należy jednak pamiętać że 5 maja raz na 5 lat może trafić nam się dzień wolny. Następny już za 3 lata 🙂