5 porad, jak szybko zaadoptować się w nowym miejscu po przeprowadzce

Nie ukrywajmy – przeprowadzka do nowego miasta, a tymbardziej za granicę nie jest prosta! Jednak dobrze zaplanowane przenosiny pozwolą nam jak najbardziej wykorzystać czas spędzony w nowym kraju i poznać jego inne oblicze. Jak się zadomowić za granicą? Oto nasze porady!

Znajdź swoje ulubione miejsca

Potrzeba własnej przestrzeni jest w człowieku silniejsza niż nam się czasem wydaje. Nawet jeśli tym miejscem jest ulubiona ławka w parku, kawiarenka czy targ warzywny. Znalezienie swoich miejsc sprawi, że poczujemy się jak w domu, że będzie nam coraz bliżej do bycia “stąd”.

Nowe nawyki w nowym miejscu

Podobnie jak miejsca, tak samo nawyki i zwyczaje pomogą nam poczuć się w nowym mieście jak w domu. Warto wyrobić w sobie takie nawyki. Co więcej – często wiążą się one z tworzeniem relacji. Nic tak nie pomaga poczuć się jak u siebie jak codzienny spacer po pieczywo do tej samej piekarni czy opracowanie stałych tras do biegania.

Najważniejsi są ludzie!

Najlepszym sposobem by poczuć się jak u siebie, jest przede wszystkim poznanie nowych ludzi! Tworzenie relacji i poczucie posiadania znajomych ułatwia adaptację w nowym miejscu. W dobie internetu i grup na portalach społecznościowych, poznanie nowych ludzi to jedynie kwestia chęci.

Naucz się języka – chociażby jego podstaw

By poczuć się w nowej kulturze pewniej, warto poznać podstawowe sformułowania w lokalnym języku. Nawet jeśli nie planujemy się go uczyć w stopniu zaawansowanym, to zwroty grzecznościowe i codzienne słownictwo nie powinny być skomplikowane, a ich znajomość przybliży nas do tworzenia relacji międzyludzkich czy po prostu pomoże zrozumieć nasze nowe miejsce zamieszkania.

Podróżuj i odkrywaj

Planując spędzić w nowym miejscu przynajmniej kilka miesięcy, nie ograniczaj się do swojej trasy między domem a pracą. Odkrywaj kraj, region, miasto w którym mieszkasz. Zaplanuj weekendy, daj się zaprosić na spontaniczne wycieczki, a popołudniami odwiedzaj inne części miasta. Dzięki temu poczujesz, że coraz bardziej znasz miejsce, które wybrałeś do życia