5 rzeczy, których nie wiesz o Holandii

Holandia jest powszechnie znana i kojarzona z dużą ilością rowerów, tradycyjnych wiatraków, serami oraz tulipanami. Jednakże ten kraj posiada wiele innych charakterystycznych oraz równie ciekawych cech, które warto poznać. Przedstawiamy 5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o Holandii:

 

  1. Pierwszy kraj na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci

Holandia jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował małżeństwa homoseksualne już w 2001 roku. Pierwsza ceremonia małżeństwa osób tej samej płci została przeprowadzona 1 kwietnia tamtego roku, a wiele par tej samej płci z różnych zakątków świata wciąż przybywa do tego kraju, aby sformalizować swój związek.

 

  1. Amsterdam jest zbudowany na ponad milionach pali

Gleba w Amsterdamie jest zbyt miękka, aby utrzymać budynek. Podstawy wielu obiektów, są więc wspierane przez drewniane stosy, które sięgają 12 metrów w głąb ziemi. W przypadku większych budynków stosy sięgają dalej do ziemi i zakotwiczają się na głębokości od 20 do 50 metrów. Pale są stosowane również obecnie, lecz wykonuje się je z betonu lub stali.

 

  1. Ponad 25% powierzchni Holandii znajduje się pod poziomem morza

Holandia jest nisko położonym krajem, którego 26 procent znajduje się poniżej poziomu morza. W najniższym punkcie – Nieuwekerk aan den IJssel, znajduje się 6,7 m poniżej poziomu morza. Kolejne 50 procent ziemi w Holandii to tylko jeden metr nad poziomem morza.

 

  1. Holendrzy sąnajwyższym narodem na świecie

Mężczyźni mają  średnio 182,5 cm wzrostu, a holenderskie kobiety są drugim najwyższym na świecie o wysokości 1,69 cm. Chociaż w połowie XVIII wieku Europejczycy i Amerykanie górowali nad przeciętnymi Holendrami, to holenderscy mężczyźni urośli o około 20 cm w ciągu ostatnich 200 lat,. Naukowcy twierdzą, że nie jest to spowodowane wyłącznie holenderskim DNA, ale także czynnikami środowiskowymi, takimi jak niski poziom nierówności społecznych, powszechna opieka zdrowotna i żywienie, w szczególności intensywne spożywanie produktów mlecznych.

 

  1. Kraj o najwyższym poziomie znajomości języka angielskiego na świecie:

zgodnie z English Proficiency Index nieznacznie pokonuje Danię i Szwecję. Około dziewięciu na dziesięciu Holendrów mówi po angielsku. Zgodnie z raportem przeprowadzonym w 2012 roku – 94% Holendrów mówi w dwóch językach, znacznie powyżej średniej UE wynoszącej 54%. Biorąc pod uwagę, że ponad połowa ludności również mówi po niemiecku, wiele osób musi mówić co najmniej trzema językami.