Co spakować i jak spakować na wyjazd do Holandii? Część 2/2.

Pakowanie to jedno z najważniejszych rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyjazdu. Zwłaszcza jeżeli wyjazd jest dłuższy. W poprzedniej części poradnika wspominaliśmy o rodzaju bagażu, jakiego trzeba zaplanować, ale też o dokumentach, czy lekarstwach. W drugiej i ostatniej części poradnika chcielibyśmy poruszyć kolejne ważne kwestie, takie jak elektronikę, użyteczne rzeczy w podróży, przybory toaletowe i ubrania. Przedstawimy również strategię pakowania. Zachęcamy do lektury!

Coś elektronicznego!

 • Telefon. W dzisiejszych czasach to podstawa. Można dzięki niemu nie tylko zadzwonić do rodziny, ale też używać jako bazę dokumentów lub słownik. Upewnij się, że masz w torbie smartfon z kopią dokumentów oraz internetem!
 • Laptop. Jeżeli po pracy zamierzasz zrelaksować się przy filmach lub grać w gry, nie zapomnij o laptopie.
  Do tego muszą dojść wtyczki, kable i ładowarki. Jeśli nie wiesz, czy w Twoim miejscu zamieszkania będzie wystarczająco dużo gniazdek, lepiej wziąć przedłużacz. No i oczywiście adapter!
 • E-czytnik. Jeżeli uwielbiasz czytać książki, zabierz go do podróży. Dzięki niemu możesz wymieniać się książkami z innymi podróżującymi i zagłębiać się w lekturze bez męczenia oczu.
 • Słuchawki mogą całkowicie odmienić długą podróż lub pozwolić Ci zasnąć w dźwiękach spokojnej muzyki. Odetnij się od warkotu silnika albo gwaru rozmawiających.

O tym nie zapomnij!

Oprócz rzeczy wymienionych powyżej warto spakować coś bardzo użytecznego, co niekoniecznie od razu przychodzi na myśl. Co to takiego?

 • Mniejsze torby na co dzień, na przykład saszetka albo lekki plecak. Jeśli zamierzasz iść do pracy albo pochodzić po mieście, na pewno przyda Ci się coś takiego!
 • Do podróży niezbędny będzie prowiant, kanapki, herbatniki i oczywiście woda mineralna.
 • Długa podróż może naprawdę męczyć, dlatego też warto rozważyć nadmuchiwaną poduszkę na szyję, zatyczki do uszu i maskę na oczy. Jeśli znudzi Ci się podróż, zawsze możesz zrobić sobie drzemkę w miarę komfortowych warunkach.
 • Dla zabicia czasu warto zabrać ciekawy magazyn lub gazetę do poczytania. Jeśli lubisz rozwiązywać krzyżówki lub sudoku, zabierz je ze sobą i nie zapomnij o długopisie!
 • Na wszelki wypadek warto wrzucić do plecaka małą kłódkę z kodem. Dzięki temu będziesz w stanie zabezpieczyć swój bagaż lub szafkę.

Przybory toaletowe!

Jedna z najważniejszych rzeczy na liście do spakowania! Co trzeba zabrać? Szczoteczkę do zębów, pastę do zębów, mydło, szampon, odżywkę do włosów, ręcznik, klapki, patyczki do uszu oraz saszetkę lub nieprzemakalną torebkę na to wszystko. Dobrze wszystko zakręć, żeby przy przemieszczaniu bagażu nic się nie rozlało! Do podróży możesz też zabrać chusteczki higieniczne, żeby nie przejmować się uciążliwym katarem.

Ubrania!

Do plecaka trzeba upchnąć zarówno ciepłe, jak i przewiewne ubrania. Jeżeli chodzi o zimne dni, nie zapomnij o: ciepłej kurtce i czapce, bluzce z długim rękawem, swetrze lub polarze, długich spodniach, szaliku. Gdy zrobi się gorąco, bądź przygotowany dzięki: lekkim butom na co dzień, klapkom, bluzce z krótkim rękawem, krótkim spodenkom, stroju kąpielowym, okularom przeciwsłonecznym, czapce z daszkiem. Nie zapomnij o skarpetkach, piżamie i oczywiście bieliźnie. Uwaga: jeżeli wymaga tego Twoja praca, zabierz ze sobą odpowiednie buty do pracy. Oprócz tego pamiętaj, że sport to zdrowie, więc warto upchnąć do walizki jakiś dres.

Strategia pakowania!

Warto przyjąć też strategię. Na przykład cięższe rzeczy na sam spód. Wolne przestrzenie między przedmiotami wypełnij czymś miękkim jak na przykład bluzkami. Potem kosmetyki i ręczniki. Następnie ubrania. Na wierzchu ułóż te rzeczy, które nie chcesz, żeby się pogniotły. Delikatne przedmioty (jak okulary przeciwsłoneczne) owiń np. szalikiem. Jeżeli jedziesz ze znajomym, możecie podzielić się bagażem, żeby nie musieć pakować tego samego.

I zbliżamy się do końca drugiej części poradnika. Mamy nadzieję, że jesteście lepiej przygotowani na wyjazd. I najważniejsze: przed pakowaniem ułóżcie wszystko na podłodze albo na łóżku i dwa razy upewnijcie się, czy aby na pewno wszystko macie! Lepiej o niczym nie zapomnieć!