Czy jest szansa na powrót Polaków z emigracji?

Według raportu sporządzonego przez Work Service wynika, że już 80% Polaków doświadczyło emigracji zarobkowej, bądź ma swoim bliskim otoczeniu kogoś, kto wyjechał za granicę do pracy.

Ponad połowa badanych osób jest zdania, że Polacy przebywający za granicą nie będą chcieli wrócić do kraju. Mimo poprawiającej się sytuacji gospodarczej Polski, w dalszym ciągu migracja zarobkowa jest dla Polaków lepszym wyjściem, niż podjęcie pracy w rodzimym kraju. Bardzo duża część osób nie chce wracać do Polski ze względu na zadomowienie się za granicą. Wiele z nich założyło tam rodziny, a ich status życiowy jest na tyle dobry, że z ekonomicznego punktu widzenia powrót do Polski jest nieopłacalny.

Z ostatnich szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 r. już ponad 2,5 mln Polaków przebywało na emigracji. Najwięcej naszych rodaków można spotkać w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz w Holandii. Badania wskazują na to, że spośród wszystkich osób wyjeżdżających do pracy w Holandii, co trzeci Polak decyduje się na pozostanie w tym kraju.

Kiedy Holandia otworzyła swoje granice w 2007 roku, ówczesny Minister spraw społecznych szacował, że do kraju wiatraków przyjedzie ok. 10 – 20 tys. Polaków. Była to wielka pomyłka. W 2008 roku było nas już 100 tys. W Holandii! Obecnie według szacunków portalu nu.nl mieszka w Holandii około 250,000 Polaków. Czyli ćwierć miliona, więcej niż np. łączna liczba mieszkańców Lejdy i Alkmaar.

Jest nas sporo, a czy będzie jeszcze więcej? Czas pokaże. Aktualne prognozy wskazują na to, że emigracja zarobkowa to wciąż bardzo silny ruch.