Jak odpowiednio podejść do pierwszego dnia w pracy?

Rozpoczęcie nowej pracy zawsze wiąże się ze stresem, tym bardziej gdy mowa o pracy za granicą. Poniższe rady pozwolą Ci przygotować się przed pierwszym dniem w nowej pracy.

1. Bądź punktualny i schludny

Ta oczywista wskazówka bywa czasem pomijana. Skoro dostałeś pracę, jesteś potrzebny, jednak “dobre wrażenie robi się tylko raz”. Zaplanuj z wyprzedzeniem podróż do miejsca pracy. Załóż, że zajmie Ci ona więcej czasu niż w rzeczywistości. Może okazać się, że w obcym kraju pomylisz nazwy przystanków lub rozkłady jazdy funkcjonują inaczej niż napisano w Internecie. Nie chcesz chyba pierwszego dnia wpaść do zakładu pracy spóźniony i dowiadywać się o swoich obowiązkach ze strzępków informacji przekazanych od kolegi, ani przechodzić niezbędnych szkoleń pobieżnie.
Ubierz się schludnie, nawet jeśli obowiązywał będzie Cię strój służbowy.

2. Zacznij budować relacje

Poznawanie nowych osób zawsze wiąże się z lekkim stresem i ryzykiem oceny. Od samego początku bądź uprzejmy, przyjazny i zbuduj dobre relacje służbowe. Znajdź też odpowiedni moment, by się komuś przedstawić – nie przeszkadzaj nikomu podczas rozmowy telefonicznej ani nie przerywaj, gdy ktoś pracuje np. na komputerze. Jeśli masz z tym problem, na przykład przez nieznajomość języka, skorzystaj z pomocy innych. Poproś przełożonego lub poznanego wcześniej kolegę o przedstawienie Cię innym.

Staraj się zapamiętać kim są ważne osoby w nowym miejscu. Masz problem z zapamiętaniem imion? Spisz je. W nowym miejscu spotkasz mnóstwo ludzi i w natłoku informacji nie wszystkich zapamiętasz od razu. Ludzie częściej pomagają sobie i udzielają rad, gdy zwracasz się do nich osobowo.

3. Nie bój się zadawać pytań

Nie bój się pytać, gdy potrzebujesz pomocy. To nie oznaka niewiedzy, ale profesjonalizmu. Każda firma ma swoje własne sposoby działania, rytm, hierarchię. Każde nowe stanowisko to także nowa porcja wiedzy. Zadawanie pytań pokazuje, że jesteś zainteresowany i nastawiony na rozwój.

4. Opracuj plan i bądź realistą

Wyznacz sobie cele na pierwsze miesiące swojej nowej roli. Czasami pracodawca pomoże ci to zrobić w ramach okresu próbnego. Jeśli nie masz planu ścieżki zawodowej, stwórz ją sam, ponieważ będziesz mieć kontrolę nad tym, co chcesz osiągnąć. Pamiętaj, że rzeczywistość weryfikuje każdy plan. Upewnij się, że to, co sobie założyłeś jest osiągalne.

5. Rozmawiaj z przełożonym

Prosząc o regularne spotkania dotyczące swoich postępów, upewniasz się, że jesteś na właściwej drodze i pracujesz zgodnie z oczekiwaniami firmy. To także czas na stworzenie relacji z przełożonym, dzielenie się uwagami, obawami, zaprezentowanie się z najlepszej strony oraz moment na wytłumaczenie się z ewentualnych popełnionych błędów lub konfliktów między pracownikami.

6. Odpręż się!

Każdy przechodził kiedyś to, co ty teraz. Twój przełożony i współpracownicy zrozumieją, że pierwsze dni mogą być nerwowe. Skup się na nauce, komunikacji i przede wszystkim czerpaniu radości z nowych doświadczeń.