Jak przygotować się do wyjazdu

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Ważne dokumenty

Przede wszystkim zadbaj o niezbędne dokumenty. Na pewno koniecznością będzie ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty. Przydadzą się także prawo jazdy, zaświadczenie o odbytych kursach i wszelkiego rodzaju certyfikaty, a w przypadku studentów dokument potwierdzający status studenta. Wyjeżdżając do Holandii trzeba zadbać również o oryginalny formularz BSN (Sofi).

Konto bankowe

Aby zarobione przez nas pieniądze bezpiecznie trafiły na nasze konto niezbędny jest międzynarodowy numer rachunku bankowego – IBAN – oraz międzynarodowy wzorcowy kod bankowy – SWIFT.

Nie jedź w ciemno

Samodzielny wyjazd wiąże się też ze znalezieniem zakwaterowania i załatwianiem formalności związanych między innymi z ubezpieczeniem czy umowami z pracodawcą. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie agencji, która zajmie się formalnościami na miejscu.

Kontakt z bliskimi

Jeżeli przed wyjazdem znasz swoje miejsce pobytu i dane pracodawcy, koniecznie przekaż te dane swoim bliskim. Będzie to pomocne w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie będą mogli skontaktować się z Tobą bezpośrednio.

Przygotuj się odpowiednio do pracy

Najczęściej praca tymczasowa jest pracą fizyczną. Należy się do niej odpowiednio przygotować – podstawą są wygodna odzież i obuwie.

Pozytywne nastawienie

To chyba najważniejsze. Nastrój się pozytywnie. Postaw sobie jakiś cel i pracuj na to, by go zrealizować. Wtedy praca stanie się tylko drogą do jego osiągnięcia, a rozłąka z najbliższymi nie będzie tak uciążliwa.