Jazda na rowerze w Holandii – na co zwrócić szczególną uwagę?

Rowery są w Holandii tak popularne, że można je wręcz uznać za jeden z symboli tego kraju. Nic więc dziwnego, że również obcokrajowcy mieszkający i pracujący w Holandii chętnie sięgają po ten środek transportu. Przemieszczając się na rowerze trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach – ich nieprzestrzeganie może skończyć się mandatem a nawet wypadkiem!

Gdzie można jeździć?

Sieć dróg rowerowych w holenderskich miastach to wzór do naśladowania dla innych. Są one bardzo rozległe i doskonale zaprojektowane. Obowiązują na nich zasady ruchu drogowego, dlatego trzeba zwracać uwagę na znaki drogowe i sygnalizację świetlną oraz odpowiednio sygnalizować swoje zamiary. Trzeba też pamiętać, że autobusy, tramwaje i taksówki mają pierwszeństwo. Podobnie jak w Polsce zabroniona jest jazda po chodnikach i przejściach dla pieszych. Wyjątek stanowią ścieżki dla pieszych, po których można poruszać się rowerem w określonych godzinach – ale tylko jeżeli jest to wyraźnie zaznaczone.

Wyposażenie roweru i rowerzysty

W Holandii nie ma obowiązku jazdy w kasku. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim oświetleniu naszego pojazdu. Obowiązkowe jest białe lub żółte światło z przodu i czerwone z tyłu. Rower powinien także mieć odblaski – czerwone z tyłu, żółte na pedałach i białe lub żółte na kołach. Ich brak może skutkować mandatem w wysokości 55 euro za każde brakujące światło oraz 35 euro za odblaski. Obowiązkowy jest też dzwonek, który musi być słyszalny z odległości 25 metrów. Jego brak może skutkować mandatem w wysokości 35 euro.

Piłem – czy mogę jechać?

Za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu można dostać mandat w wysokości 100 euro. Jednak dopuszczalna norma jest dość wysoka i wynosi 0,5 promila. Dodatkowo mandat może być wyższy, jeżeli rowerzysta swoją jazdą pod wpływem alkoholu stwarzał zagrożenie dla innych.

Pamiętając o tych kilku prostych zasadach możesz spokojnie wsiadać na rower i cieszyć się jedną z najlepszych sieci dróg rowerowych na świecie!