Nie obawiaj się wyjazdu – w Holandii jest aż 250 tysięcy rodaków!

Znalazłeś idealną dla siebie pracę sezonową w Holandii, ale boisz się nowego miejsca? Obawiasz się języka obcego? Okazuje się, że wyjazd za granicę nie jest aż tak straszny, zwłaszcza, że masz duże szanse na spotkanie rodaków. Poniżej przedstawiamy statystyki ilości Polaków w Holandii, którzy być może pomogą Ci przy dokumentach, sprawach urzędowych lub pracy.

Ilu Polaków w Holandii?

Około 160 tysięcy Polaków zameldowało się w Holandii, natomiast ogólną ich liczbę szacuje się na około 250 tysięcy. To tyle mieszkańców ile na przykład w Gdyni. Ponadto, w samej Hadze zameldowanych jest ponad 10 tysięcy naszych rodaków. Najwyższy odsetek Polaków w Holandii znajduje się w miejscowości Zeewolde: 5%, a 36% Polaków czuje się w Holandii jak w domu.

Polacy są pracowici!

Okazuje się, że Polacy są bardzo pracowici, ponieważ 75% pracuje w przedziale 15 – 74 lat, co sprawia, że wśród Holendrów ten odsetek wynosi aż 77%. Wedle statystyk, Polacy nie pobierają zasiłków dla bezrobotnych tak, jakby można tego przypuszczać. Średnio Polak w Holandii zarabia ponad 17 tysięcy euro rocznie.
W 2017 roku 2,6% Polaków zdecydowało się na pobranie zasiłku bijstand (przysługuje osobom, które nie mają środków do życia poprzez np. utratę pracy).

Praca za granicą to duże przedsięwzięcie, ale teraz wydaje się ono odrobinę mniej straszne. W Holandii możemy spotkać Polaków, dzięki którym strach przed językiem obcym nie gra roli.