Nieoczywiste miejsca w Holandii, które musisz odwiedzić

Amsterdam jest najczęściej wybieraną destynacją w podróży do Holandii – i nie bez powodu. Ale w tym niewielkim kraju jest znacznie więcej ciekawych miejsc niż tylko stolica. Pomyśl o rzędach wiatraków, polach tulipanów i miastach, które pękają od kultury i uroku.
O jakich miejscach mówimy?

Kinderdijk

Wieś Kinderdijk jest prawdopodobnie tym, co przychodzi Ci na myśl, gdy wyobrażasz sobie sielankowy holenderski krajobraz – innymi słowy, dużo wiatraków, zieleni i pól. 19 monumentalnych młynów zostało zbudowanych na początku XVIII wieku w celu zapobiegania powodziom i utrzymania gleby w stanie suchym. Sieć młynów zlokalizowanych w Kinderdijk została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Haarlem

Miasto często nazywane „małym Amsterdamem” – Haarlem ma wszystkie uroki stolicy, lecz nie znajdziemy w nim takich tłumów. Warto odwiedzić Jopenkerk , browar mieszczący się w przebudowanej katedrze z XIV wieku.

Volendam

Malownicza wioska rybacka jest najbardziej znana w Holandii z kilku powodów – miejsce jest pełne kolorowych drewnianych domów, kołyszących się łodzi rybackich i straganów z owocami morza. Punktem obowiązkowym jest spróbowanie w lokalnym porcie ryby z frytkami, wędzonym węgorzem i marynowanym śledziem ułożonym na cebuli.

Morze Wattowe

Można je nazwać przybrzeżnym mokradłem, lecz na tyle efektownym, że zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz określone jako „największy nieprzerwany system piaszczystych i błotnych mieszkań na świecie”. Nie bez przyczyny, ponieważ jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym foki szarej i morświna. Na Morzu Wattowym zlokalizowane jest około 50 wysp, a 5 z nich należy do Holandii.

Wyspa Texel

Texel jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą należącą do archipelagu Wysp Wattowych. Zachwycające krajobrazy, które oferuje są niepodobne do niczego innego na kontynencie. Najbardziej charakterystyczne są rozległe wydmy, słone bagna wypełnione lawendą i plaże z licznymi bungalowami.

Giethoorn

Miejsce określane mianem „Wenecji Niderlandów”, pełne wiejskich stajni i drewnianych mostów. Może być odkrywane rowerem lub łodzią, ponieważ miasto obfituje w ścieżki rowerowe oraz kanały. Odwiedzając Giethoorn w zimie będziecie mieli okazję spróbować swoich sił na dużym odkrytym lodowisku.
Nasze propozycje to tylko niewielka część z długiej listy interesujących zakątków na mapie Holandii. Warto w wolnym czasie zobaczyć choć kilka miejsc, które znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania, lub po drodze przy dłużej podróży.

Źródło: