Podatek drogowy, czyli życie z samochodem na polskich numerach w Holandii

Jeśli postanowiłeś przeprowadzić się do Holandii i posiadać tam samochód, obojętne czy na polskich czy na holenderskich tablicach rejestracyjnych, wiąże się z tym kilka obowiązków. Jednym z nich jest podatek drogowy, którym w Holandii obciążony jest każdy samochód i dochód z którego pomaga w utrzymaniu dróg. Podatek nazywa się motorrijtuigenbelasting i w skrócie określany jest jako MRB. Jego wysokość może różnić się w zależności od regionu kraju. Opłaca się go kwartalnie lub rocznie. Najdroższy podatek zapłacimy za diesla oraz samochód na gaz o dużej wadze. W przypadku małych samochodów (waga do 750 kg), na benzynę, taki podatek wyniesie najmniej – 44 euro. Holandia jest krajem przyjaznym rowerzystom, dlatego czasem warto wziąć pod uwagę dwa koła zamiast czterech. Jeśli jednak samochód jest ci bezwzględnie potrzebny, koniecznie zapoznaj się z informacji na temat MRB.

Ile wynosi podatek drogowy w Holandii i kto powinien go płacić

Wysokość podatku drogowego w Holandii zależy od masy własnej samochodu, paliwa, które zużywa oraz przeznaczenia pojazdu. Koszty podatku mogą wynieść nawet ponad tysiąc euro rocznie. Podatek jest obowiązkowy dla każdej osoby zameldowanej na terenie Holandii, czyli dla każdego, kto przebywa w Holandii dłużej niż 3 miesiące. Jest to okres, po którym zameldowanie jest obowiązkowe.

Brak opłaconego podatku – konsekwencje

Poruszając się po holenderskich drogach, w zasadzie w każdej chwili możemy zostać skontrolowani. Kontrolę przeprowadza bezpośrednio Belasting czyli holenderska skarbówka. Warto wiedzieć, że jeśli zostaniemy skontrolowani i okaże się, że mamy zaległości w płaceniu podatku drogowego, będziemy musieli zapłacić cały zaległy podatek plus mandat w wysokości około 100-300 euro.

Kto może być zwolniony z płacenia podatku MRB?

Osoba, która przebywa w Holandii tymczasowo (krócej niż 3 miesiące) nie musi płacić podatku. MRB nie dotyczy także osób, które są zatrudnione w zagranicznej firmie i korzystają z samochodu zarejestrowanego na tę firmę oraz osób, które są właścicielami lub zasiadają w zarządzie zagranicznych firm.