Pola tulipanów w Holandii – odpoczynek na łonie natury

Kiedy myślimy o Holandii mamy w głowie rowery, wiatraki oraz tulipany – są to z pewnością najbardziej charaktery elementy tego państwa. Wiele z nas widziało imponujące zdjęcia pól tulipanów – rosnących równo w rzędzie, kolorowych pasm. Warto jednak zobaczyć je na żywo!

Kiedy?
Sezon tulipanów w Holandii przypada na koniec marca. Jest to idealny czas na wizytę i tak naprawdę jedyny czas, aby zobaczyć pola kwiatów w pełnej krasie. Sezon ten nie trwa jednak długo, dlatego należy się pospieszyć.

Gdzie?
Miejsc w Holandii obfitujących w kolorowe pola kwiatów jest pełno – dowiedz się gdzie najlepiej się wybrać i jakim środkiem transportu!

Festiwal tulipanów
Festiwal odbywa się każdego roku w Amsterdamie i trwa przez cały kwiecień. Przez ten czas ulice miasta rozjaśnione są kolorowymi tulipanami, które zdobią ogrody w różnych miejscach miasta. Celem festiwalu jest docelowo jeden tulipan na każdego mieszkańca Amsterdamu – co daje 800 000 tulipanów w samym mieście. Festiwal odbywa się na terenie całego Amsterdamu oraz w uczestniczących lokalizacjach: Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha, Vondelpark, Rembrandtplein i EYE Filmmuseum.

Ogród Keukenhof – największy na świecie ogród kwitnących roślin cebulowych
Ogród Keukenhof otwarty jest od momentu zakwitania kwiatów – zazwyczaj od połowy marca. Zwiedzanie kończy się około połowy maja, jednak czas ten jest umowny – wszystko zależy od warunków pogodowych.
Keukenhof to park, w którym każdego roku sadzi się ponad 7 milionów cebul kwiatowych. Ogrody i cztery pawilony prezentują fantastyczną kolekcję tulipanów, hiacyntów, żonkili, orchidei, róż, goździków, irysów, lilii i wielu innych kwiatów. Dzięki temu zwiedzając park, możemy poczuć się,  jakbyśmy dryfowali po morzu kolorowych roślin. Co roku właściciele ogrodu obierają inny temat przewodni.
Park kwiatowy znajduje się w pobliżu Amsterdamu, lotniska Amsterdam Schiphol i innych holenderskich miast, takich jak Haga, Rotterdam i Delft. Warto zaplanować podróż do Keukenhof z wyprzedzeniem. Dostępnych jest kilka opcji dojazdu do ogrodu: komunikacja miejska (Keukenhof Bus Express), samochód, rezerwacja wycieczki z  przewodnikiem z Amsterdamu, Hagi lub Rotterdamu, można również wziąć taksówkę lub pojechać rowerem.

Wypożycz rower i zwiedzaj sam!
W Keukenhof – jak to przystało na Holandię – nie ma problemu z wypożyczeniem roweru. Jeżeli masz wolny dzień, warto sprawdzić tę trasę rowerową. Ma ona 31 lub 38 kilometrów i prowadzi od pól kwiatowych aż do wydm. Podczas całej trasy będziesz mógł podziwiać pasma równo posadzonych tulipanów.

Pola tulipanów – trasa samochodowa
Pola tulipanów nie ograniczają się tylko do obszarów wokół Keukenhof, rozciągają się na cały obszar Holandii Północnej. Na tej stronie widnieją wskazówki dotyczące konkretnej trasy, podczas której będziesz podróżował wśród przepięknych pól tulipanów.

Jeżeli jesteś spragniony podróży i odpoczynku na łonie natury, wśród kolorowych pól tulipanów – warto wybrać się do Holandii pod koniec marca i zachwycać się kolorowymi rzędami kwiatów.