Praca tymczasowa – atut w Twoim CV?

Panująca powszechna opinia o tym, że praca tymczasowa za granicą nie jest dużym atutem, który można wykorzystać w CV, coraz częściej staje się nieaktualna. Dlaczego? Głównym powodem, dla którego praca za granicą na krótki okres może okazać się atutem na rynku pracy, jest to, że w oczach polskich pracodawców takie doświadczenie zaczyna być bardzo wartościowe.

Czy to, czego nauczyłeś się za granicą, okaże się cenne dla pracodawcy w Polsce, tak naprawdę zależy tylko od Ciebie. Przede wszystkim jednak warto zadbać o odpowiednie podkreślenie swoich zalet, które zostaną docenione na polskim rynku. Co więcej, należy pomyśleć o tym, jak informacja o zatrudnieniu za granicą może przerodzić się w atut, który zdecyduje o twojej wygranej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli pracowałeś za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, opisz to w swoim CV. Takie doświadczenie na pewno Ci nie zaszkodzi, a może przyczynić się do powiększenia twoich szans na zatrudnienie.

Praca tymczasowa - atut w Twoim CV?
Praca tymczasowa – atut w Twoim CV?

Jeżeli nie masz wielkiego doświadczenia, informacje na temat pracy tymczasowej za granicą, która polegała chociażby na zbieraniu tulipanów warta jest opisania w CV. Trzy miesiące pracy nie oznaczają, że nic nie potrafisz. Jeżeli jesteś np. studentem, dla niektórych pracodawców takie czynności będą dowodem na to, że potrafisz sobie radzić. Pomimo tego, że się uczysz, próbujesz coś zrobić, czy w pewnym stopniu się uniezależnić. Teraz wystarczy odpowiednio zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, podkreślając swoją determinację i konsekwencję. Nawet teoretycznie najmniej prestiżową pracę sezonową można przebić w solidny argument za zatrudnieniem właśnie Ciebie!
Zalet wynikających z prac tymczasowych jest tak naprawdę znacznie więcej. Musisz tylko nauczyć się je dostrzegać i uwidaczniać twojemu potencjalnemu pracodawcy. Pamiętaj, że taki charakter pracy uczy umiejętności bardzo uniwersalnych, które są niezbędne do wykonywania skutecznej pracy w każdych warunkach i dziedzinie. Jeżeli pracowałeś np. w gastronomii czy budownictwie, możesz mówić np. o Twoich umiejętnościach miękkich, świetniej pracy w zespole, dokładności czy rzetelności. Tego rodzaju cechy są bardzo przydatne, wystarczy, że nauczysz się je rozpoznawać.