Prinsjesdag 2018 czyli Dzień Budżetu i Parada Kapeluszy w Holandii

Słyszeliście wcześniej o Prinsjesdag?
Dzień ten w Holandii zwany inaczej Dniem Budżetu lub Paradą Kapeluszy to tradycyjne obrady holenderskiego parlamentu, które odbywają się zawsze po wakacyjnej przerwie, w trzeci wtorek września. Prinsjesdag zwany jest także Dniem Księcia, a to z racji ustroju jaki panuje w Holandii. W dniu tym panujący monarcha (obecnie jest to Król Wilhelm-Aleksander) przemieszcza się złotą karetą przez centrum Hagi aż do parlamentu, gdzie wygłasza mowę przygotowaną przez premiera Holandii przed obiema izbami parlamentu. Przemówienie zawiera założenia polityki rządu i budżetu na następny rok. Dzień ten wyznacza art. 65 Konstytucji Holandii, a art. 105 ust. 2 mówi, że zbiega się to z przedstawieniem budżetu.
Dlaczego święto kapeluszy?

Przebieg uroczystości polega na przejeździe w asyście orkiestry i gwardii narodowej przez Hagę z Pałacu Noordeinde w kierunku budynków parlamentu. W czasie całego przebiegu obowiązują ustalone zasady, które obejmują m.in. sposób ubioru. Mężczyzn obowiązuje uroczysty strój dyplomatyczny, wojskowi występują w historycznych mundurach a panie w sukniach wizytowych z obowiązkowym nakryciem głowy. Właśnie to obowiązkowe nakrycie głowy jest wyróżniającym się elementem. Grono kobiece podczas tzw. „parady kapeluszy” rywalizuje na najbardziej wyróżniające się i najpiękniejsze nakrycia głowy.

Czy trzeci wtorek września jest dniem wolnym od pracy w Holandii?
Prinsjesdag to wyjątkowy dzień dla Holendrów, który od 1948 roku do dnia dzisiejszego obchodzony jest ze szczególną dbałością. Co ciekawe, pomimo wielowiekowej tradycji (święto wywodzi się z XVII wieku) i znaczenia tego święta, co trzeci wtorek września nie jest dniem wolnym od pracy w Holandii. Prinsjesdag nie ma statusu święta państwowego. Jednakże dzień ten jest bardzo ważny dla samych Holendrów, dlatego bardzo wielu z nich decyduje się wziąć wolne w pracy i przyjeżdża do Hagi, aby na ulicach miasta pozdrawiać przejeżdżający orszak królewski.

Prinsjesdag to naprawdę wyjątkowy dzień dla wszystkich Holendrów, którego obchody warto zobaczyć na własne oczy. Jeżeli więc przebywacie w Holandii w pracy i macie możliwość wybrać się w tym dniu do Hagi – zróbcie to!
Jeśli jednak nie możecie być w tym dniu w Hadze polecamy transmisję telewizyjne. Ubiegłoroczne obchody, podczas których dyskutowano oczywiście głównie o sprawach dotyczących budżetu Holandii możecie zobaczyć tutaj.