Rozlicz rok podatkowy 2018 za pracę w Holandii

Od 1 marca trwa już sezon na złożenie zeznania podatkowego, zarówno w Polsce jak i Holandii. Warto pamiętać, że belastingaangifte (zeznanie podatkowe) należy złożyć w Belanstingdienst (Urząd Skarbowy) do 30 kwietnia, jeśli pracowaliście w ubiegłym roku w Holandii.

Niezbędne informacje na temat zeznania możecie znaleźć na oficjalnej, rządowej stronie Belanstingdienst, a jeśli posiadacie elektroniczny podpis DigiD, to samo zeznanie złożyć możecie pod adresem Mijn Belastingdienst lub poprzez aplikację aangifte-app.

Ze strony urzędu można korzystać w języku niderlandzkim, angielskim i niemieckim – istnieje jednak wiele instytucji np. organizacji pozarządowych, które chętnie pomagają w rozwiązaniu wszystkich problemów.

Pamiętajcie, że podstawą do zwrotu podatku jest Jaaropgaaf, nazywany potocznie Jarografem. Jest to nic innego jak zaświadczenie o dochodach i zapłaconej zaliczce na podatek dochodowy, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jego posiadanie jest konieczne, by móc ubiegać się o zwrot podatku za pracę w Holandii. Jarograf powinniśmy otrzymać najpóźniej do połowy marca. Jest to holenderski odpowiednik polskiego PIT-u (zawiera dane na temat dochodów, kwoty zapłaconego podatku, wysokość składek ubezpieczeniowych itp.)