Samemu czy z agencją?

Decyzja o wyjeździe do pracy za granicą powinna być dobrze przemyślana, a sam wyjazd należy odpowiednio przygotować. Niektórzy podejmują się tego zadania na własną rękę. Jest to jednak dość ryzykowne i warto zastanowić się, czy nie lepiej powierzyć wszystkiego wyspecjalizowanej agencji.
Ryzykowna jazda w ciemno
Przekonanie, że poradzimy sobie sami, może być zgubne. Zwłaszcza, jeżeli jedziemy do kraju, którego nie znamy. Brak obeznania w tamtejszym rynku pracy, przepisach prawnych czy nawet kulturze, może przysporzyć nam więcej szkody, niż pożytku. Na miejscu musimy przecież gdzieś mieszkać, a przede wszystkim wiedzieć, gdzie i jak skutecznie szukać pracy. Nie warto bezgranicznie ufać w zapewnienia znajomych, że praca na nas czeka, albo że oni nam coś załatwią. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia łatwo możemy wpaść w pułapkę, w której pozostaniemy bez pracy, a oszczędności przeznaczone na pobyt szybko się skończą. Tym samym sen o wysokich zarobkach łatwo może zmienić się w koszmar. Oszczędności, wynikające z organizoinwania wyjazdu zarobkowego samodzielnie są tylko pozorne. Znacznie wygodniej – ale przede wszystkim bezpieczniej – będzie powierzyć kwestie organizacyjne sprawdzonej agencji.
Bezpiecznie i z pewnymi zarobkami
Oczywiście tutaj też należy być ostrożnym i szukać agencji rzetelnej, mającej dobrą opinię. Warto wybrać agencję, która ma ugruntowaną pozycję nie tylko na polskim rynku, ale też w kraju, do którego organizuje wyjazdy. Kluczową rolę przy współpracy z agencją odgrywa umowa – musi być napisana w przystępny sposób i oczywiście po polsku. Decydując się na współpracę z agencją mamy pewność, że w kraju, do którego jedziemy, czeka na nas praca na stanowisku, na które aplikowaliśmy. Nie trzeba się też przejmować transportem na miejsce czy zakwaterowaniem – jeżeli są zapisane w umowie, to ich organizacja leży po stronie agencji. No i – co chyba najważniejsze – wynagrodzenie zawsze otrzymamy na czas, w dodatku w ustalonej wcześniej wysokości. Rzetelna agencja na pewno nie pozwoli sobie w tej kwestii na jakiekolwiek uchybienia.
Decydując się na wyjazd zarobkowy z agencją zyskujemy zatem spokój i gwarancję, że nic nas nie zaskoczy. Czy warto? Dla nas odpowiedź jest jasna!