Stawka wiekowa (tzw. wiekówka) w Holandii w 2019

Wyjazd do pracy w Holandii to bardzo dobry wybór, ponieważ w tym państwie można liczyć na spore zarobki. Wiekówka w Holandii nie dotyczy jedynie osób pochodzenia holenderskiego, ale także Polaków, którzy przyjeżdżają do Holandii, aby lepiej zarabiać i móc odłożyć trochę pieniędzy. W dzisiejszym wpisie przedstawimy aktualną stawkę wiekową, która wzrosła 1 stycznia 2019 roku.

Stawka wiekowa – jakie zarobki gwarantuje?

Obowiązujące stawki wiekowe w Holandii są ściśle uregulowane. Pracownicy, którzy nie przekroczyli 22 roku życia, otrzymują wynagrodzenie na podstawie tzw. wiekówki. Przykładowo osoby mające 22 lub więcej lat zarabiają 74,58 euro za jeden dzień pracy. Stawki dla pozostałych grup gwarantują, że pracownicy mający:

  • 21 lat zarobią dziennie 63,39 euro,
  • 20 lat zarobią dziennie 52,21 euro,
  • 19 lat zarobią dziennie 41,02 euro,
  • 18 lat zarobią dziennie 35,43 euro,
  • 17 lat zarobią dziennie 29,46 euro,
  • 16 lat zarobią dziennie 25,73 euro,
  • 15 lat zarobią dziennie 22,37 euro,

Jak widać wyraźnie – im więcej ma się lat i im większe ma się doświadczenie zawodowe, tym na większe zarobki można liczyć.

Czy stawka wiekowa ma sens?

Stawki wiekowe znacząco się od siebie różnią, dlatego nie każdy może liczyć na taką samą płacę w Holandii. Zaletą jest to, że nawet 15-latkowie mogą liczyć na niemałe pieniądze w porównaniu z innymi państwami europejskimi. Jeśli wziąć pod uwagę osoby w wieku 22 lat i starsze można zarobić ponad 6 tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od wykonywanej pracy. Warto mieć na uwadze to, że podawane kwoty są kwotami minimalnymi, a więc zawsze istnieje szansa na uzyskanie większych zarobków, w zależności od konkretnej pracy. Jest to zależne już od samego pracownika, jednak pewne jest to, że nie można mieć niższej stawki godzinowej od tej podanej powyżej, dlatego warto znać swoje prawa.

Warto również podkreślić, że stawki wiekowe nie są regułą, a o szczegółowe warunki należy pytać bezpośrednio w agencjach pracy. Są bowiem miejsca w Holandii, które nie uznają „wiekówki” i każdemu pracownikowi wypłacają tę samą pensję.