Święta Bożego Narodzenia w Holandii

Większość pracowników wraca do rodzinnego domu na święta, jednak nie stanowi to reguły. Niektórzy decydują się zostać i podjąć dodatkową pracę w okresie świątecznym, a jeszcze inni specjalnie przyjeżdżają do Holandii, aby podreperować swój budżet. Mimo ogromu pracy nie zabraknie czasu na celebrowanie Bożego Narodzenia, które w Holandii wygląda nieco inaczej niż w naszej Ojczyźnie. 

 

Choinka
Święta w Holandii zaczynają się od momentu postawienia w domu choinki, który przypada na sam początek grudnia. Co ciekawe, 24 grudnia nie znajdziemy pod nią prezentów, ponieważ hojne podarunki przynosi Mikołaj 5 grudnia. 

Świąteczne drzewko ozdabia wnętrze domu tylko w grudniu, ze względu na noworoczną tradycję palenia choinek, która wedle zwyczaju, ma ogłosić początek roku i nadejście wydłużających się dni. 

 

Ozdoby i tradycje

Tuż przed świętami w większych miastach startują jarmarki, na których można kupić bombki, upominki dla najbliższych albo po prostu delektować się grzanym winem.   W niedzielę adwentową rozpoczyna się zwyczaj dęcia w rogi, który ma za zadanie odstraszenie złych duchów oraz obwieszczenie nadejścia Chrystusa. 

W Polsce okres przedświąteczny wiąże się z zakupami, przygotowaniem domu na święta oraz pieczeniem ciast i pierniczków. Holendrzy nie przywiązują tak dużej wagi do bożonarodzeniowych potraw jak my, jednak są mistrzami w wysyłaniu kartek z życzeniami. Statystyczna rodzina wysyła ok 30-40 kartek rocznie! Następnie, po otrzymaniu kartek przywiesza je do okien oraz wystawia w widocznym miejscu np. na komodzie.

 

Wigilia 

Spędzając święta w Holandii nie należy spodziewać się wzniosłej uczty 24 grudnia lecz dopiero 25. Co prawda, Holendrzy uczestniczą w pasterce, jednak wieczerza wigilijna odbywa się dopiero na drugi dzień. Uroczystym śniadaniem rozpoczynają świętowanie, podczas którego jedzą ciasta z marcepanem, a także wręczają drobne upominki. W południe zasiadają przed telewizorem i wysłuchują królewskiego orędzia, w którym król podsumowuje bieżący rok i składa życzenia. Następnie przechodzą do obiadu, który celebrują w gronie rodzinnym przy obficie zastawionym stole. Ich posiłek składa się z 6-8 potraw, składających się z  przystawek zarówno zimnych i ciepłych, dania głównego, deseru, a także bogatego wyboru win. Po tak bogatej uczcie nadchodzi czas na odpoczynek, refleksję oraz spędzanie czasu w gronie najbliższych. 

 

Kolejny dzień świąt jest dla większości dniem wolnym. Spędzany przede wszystkim na odpoczynku, aktywności sportowej czy odwiedzinach przyjaciół. To także okazja do odwiedzenia większych sklepów meblowych czy ogrodniczych, ponieważ są w tym dniu otwarte. Jednak w tym okresie Holendrzy kładą nacisk przede wszystkim na relacje rodzinne, odwiedzają swoich rodziców, teściów, chodzą na długie spacery, by spędzić czas razem.