Wielkanoc po Holendersku

Święta Wielkanocne coraz bliżej, dlatego warto dowiedzieć się nieco o tym, jak spędzają je Holendrzy. Czy tradycja Wielkanocna w Polsce i w Holandii znacznie się od siebie różni? Jak wyglądają dni wolne i czy sklepy są otwarte?

Okazuje się, że Holendrzy podchodzą do Świąt Wielkanocnych z trochę większym dystansem niż Polacy. Dla mieszkańców kraju wiatraków Wielkanoc nie jest tak wielkim przeżyciem religijnym jak dla Polaków. Głównym elementem święta stają się zatem kolejne dni wolne od pracy, możliwość krótkiego odpoczynku czy po prostu okazją do wypadu za miasto. Co ważne większość sklepów w Wielkanoc jest otwarta, dla jednych to dobra okazja żeby zarobić, dla innych świetna opcja na wizytę w centrum handlowym. Podobnie zresztą jak w Polsce, w Wielki Tydzień Holendrzy masowo udają się do sklepów, które zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę są czynne do późnych godzin. Wpływ na to miała ustawa Winkeltijdenwet, która mówi o tym, że sklepy mogą być otwarte w drugi dzień świąt. To świetny czas dla rodzin, które chcą wybrać się na wielkie zakupy lub też pobawić się w lunaparkach, takich jak Efteling, Walibi Flevoland i Het Land Van Ooit.

Holendrzy jako Święto traktują tak naprawdę dwa dni – Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny (Eerste Paasdag, Tweede Paasdag; zwane także paaszondag i paasmaandag). Czasem także Wielki Piątek – Goede Vrijdag bywa wolny. Biorąc pod uwagę powyższe możemy powiedzieć, że dla Holendrów Święta Wielkiej Nocy traktowane są jako pewna mieszanka chrześcijańskich zasad i niereligijnych zwyczajów.

Słowniczek wielkanocny
Poniżej przygotowaliśmy dla Was słowniczek podstawowych pojęć, jakie powinniście znać spędzając Wielkanoc w Holandii.
Wielkanoc (Pasen)
Wielki Piątek (Goede Vrijdag)
Pierwszy Dzień Świąt (Eerste Paasdag)
Drugi dzień Świąt (Tweede Paasdag)
Niedziela Wielkanocna (Paaszondag)
Poniedziałek Wielkanocny (Paasmaandag)