Wszystko co musisz wiedzieć o numerze BSN (SOFI)

Jeżeli chcesz zacząć pracować w Holandii bardzo ważne jest abyś posiadała tzw. numer BSN. Pozwoli Ci to na legalne zatrudnienie na terenie Holandii oraz ułatwi załatwienie wszystkich spraw administracyjnych. Numer BSN wydawany jest w Holandii od 2007 roku i zastąpił tzw. SOFI numer zyskując jednocześnie szersze zastosowanie. Oprócz tego, że jest numerem podatnika dla urzędu skarbowego (Belastingdienst), pełni także rolę numerem identyfikacyjnego dla wszystkich instytucji administracyjno-urzędowych w Holandii.

Po co mi właściwie ten numer?

Burgerservicenummer (BSN) oprócz możliwości legalnego zatrudnienia w Holandii czy założenia konta w banku pomoże Ci także w kontakcie z instytucjami Holenderskimi, np. Służbą zdrowia, Urzędem podatkowym, itp.  Ponadto numer ten jest najważniejszym dokumentem, który będzie Ci  potrzebny w Holandii, dlatego powinieneś wyrobić go najszybciej jak to jest możliwe. Numer ten składa się z dziewięciu cyfr i jest odpowiednikiem naszego numer NIP.

Jak i gdzie wyrobić numer BSN?

Aby wyrobić numer musisz zgłosić się osobiście do jednego z 19 miast, w którym można go dostać. Potrzebne Ci do tego będą:

– aktualny nieuszkodzony dowód osobisty lub paszport.

– należy również podać swój adres zamieszkania w kraju pochodzenia.

Wcześniej musisz umówić termin przez stronę WWW Urzędu Miasta lub telefonicznie. Poniżej znajduje się lista miast, w których jest możliwe dokonanie rejestracji BSN:

 1. Alkmaar,
 2. Almelo,
 3. Amsterdam,
 4. Breda,
 5. Den Haag,
 6. Doetinchem,
 7. Eindhoven,
 8. Goes,
 9. Groningen,
 10. Heerlen,
 11. Leeuwarden,
 12. Leiden,
 13. Nijmegen,
 14. Rotterdam,
 15. Terneuzen,
 16. Utrecht,
 17. Venlo,
 18. Westland,
 19. Zwolle

Pamiętaj!

 

Ważne abyś oryginał dokumentu BSN przechowywał w bezpiecznym miejscu, ponieważ jest to dokument wydawany jednorazowo (jest ważny całe życie) i uzyskanie jego kopii jest dosyć trudne. We wszystkich okolicznościach, gdzie należy przedstawić BSN, wystarczy kopia tego dokumentu. Pamiętaj, że przy wyrobieniu numeru BSN zawsze możemy Ci pomóc! Wyrobienie go jest całkowicie bezpłatne.