Z czym najbardziej kojarzy nam się Holandia?

Wiatraki, sery, i wiele tulipanów. Mogą to być pierwsze skojarzenia jakie przyjdą Ci do głowy kiedy pomyślisz o Holandii.  I ma to swoje uzasadnienie, ponieważ elementy te uchodzą za główne symbole tego niewielkiego państwa położonego w zachodniej Europie. Jeżeli chcesz się dowiedzieć nieco więcej o symbolach Królestwa Niderlandów, to zapraszamy do lektury.

Wiatraki

Pierwsze „holendry”, bo tak inaczej zwane są wiatraki w Holandii powstały pod koniec XIV wieku. Można jest spotkać praktycznie wszędzie, co raz częściej w postaci atrakcji turystycznej. Niektóre z nich są nawet zamieszkiwane! Wiatraki holenderskie różnią się nieco od tych, które możemy spotkać w Polsce. Bryła ze śmigłem umocowana jest na potężnym, nieruchomym korpusie. Wiatraki były kiedyś dużo bardziej popularne niż obecnie, ich liczba sięgała nawet 10 000. Obecnie możemy spotkać się w Holandii z ok 1 100 wiatraków.  Wiatraki dorobiły się w Holandii nawet swojego święta, które obchodzone jest co roku w maju. W tym dniu do zwiedzania dostępne są prawie wszystkie obiekty.

Sery

Sery najczęściej kojarzone są nie z Holandią, a raczej z Francją. Jednak to właśnie Holandia jest producentem jednych z najpopularniejszych u nas serów takich jak Gouda czy ser edamski. Nazwy tych serów pochodzą od nazw miejscowości, z których się wywodzą. W Goudzie znajdziemy np. mleczarnię, która będziemy mogli pozwiedzać, możemy również wybrać się na targi serowe. Można zaryzykować tezę, że to właśnie Holandia jest stolicą najlepszych i najsmaczniejszych serów.

Tulipany

Widać je wszędzie, są bardzo kolorowe i piękne. Tulipany to kolejny symbol Holandii, którą dzięki niemu można określić królestwem kwiatów. A stolicę tego królestwa znajdziemy w Keukenhof, gdzie znajduje się ogród botaniczny liczący 32ha powierzchni oraz ok. 6 mln samych tulipanów! Oprócz ogrodu, w Holandii napotkać możemy także na słynny na całym świecie festiwal kwiatów cebulkowych, który odbywa się zawsze wiosną.

Holandia posiada oczywiście wiele więcej symbolów, jednak wymienione wyżej zasługują na szczególne uznanie, gdyż to właśnie przede wszystkim z nimi kojarzony jest ten kraj. Oprócz wiatraków, serów i tulipanów w Holandii znajdziemy np. rekordową liczbę rowerów i muzeów! To oczywiście nie wszystko, ta piękną krainę zamieszkuje również najwięcej miłośników obserwowania samolotów i przepysznej kawy. Są to mniej znane symbole, jednak o nich też warto wiedzieć 🙂