Zakaz palenia w Holandii

Holandia dla wielu kojarzy się jako liberalny kraj, który jest bardzo przychylny dla codziennego życia obywateli. Jednak holenderski rząd już od dłuższego czasu walczy z wprowadzeniem zakazu dla palaczy, ze względu na dobro mieszkańców kraju.

Koniec z papierosami w hotelach i lokalach gastronomicznych
Co prawda, ten zakaz obowiązuje już od 1 lipca 2008 roku, jednak od lutego 2020 r. mają znikać pokoje dla palących w barach czy kawiarniach, a do 1 lipca 2022 r. będą już tylko wspomnieniem. Cały projekt ustawy, wziął się z pozwu, który został wystosowany przez Stowarzyszenie Holenderskich Niepalących (CAN). Przez ponad 10 lat stowarzyszenie walczyło o poszerzenie strefy zakazu, argumentując, że mało restrykcyjny zakaz nie jest zgodny z umową podpisaną z WHO. Jej głównym celem było zobowiązanie do podjęcia działań, które miały wpłynąć na polepszenie stanu zdrowia mieszkańców kraju.
Wprowadzenie zakazu ma przeciwstawiać się promowaniu kultury palenia.

Palenie papierosów w pracy
Większość zakładów pracy, pozwala swoim pracownikom na palenie papierosów, jednak odbywa się to na określonych zasadach. Po pierwsze, palenie jest dozwolone wyłącznie w wyznaczonych strefach, które zazwyczaj znajdują się na zewnątrz pod zadaszeniem. Po drugie, przerwa na papierosa jest równoznaczna z przerwą od pracy, przysługującą każdemu pracownikowi. Oznacza to, że wychodząc na papierosa, nie mamy później dodatkowej przerwy czy ulgi w pracy.

Zakłady opieki zdrowotnej i szkoły
Od niedawna mówi się o wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia na terenach przychodni lekarskich, szkół czy placów zabaw. Ma to związek z poprawieniem zdrowia dzieci i młodzieży, a także zniechęcenia ich do nieprawidłowych nawyków. Osoby poniżej 18 roku życia, nie mogą zakupić wyrobów tytoniowych na terenie kraju. Dzięki temu w przeciągu ostatnich lat, procent palącej młodzieży znacząco zmalał.

Co więcej, poszerzenie zakazu palenia to nie wszystko. Rząd planuje podniesienie paczki papierosów do 10 euro. Dodatkowo, opakowania mają być ujednolicone, producenci będą zobowiązani do używania jednakowego kształtu opakowania i koloru, co spowoduje, że papierosy staną się nieatrakcyjne.