Zawody przyszłości. Czy kiedyś zastąpią nas roboty?

Jak i do czego będą wykorzystywane w przyszłości drony? Jak zarządzana jest kryptowaluta i czym ona jest? Na te pytania dotyczące zawodów, które mogą stać się popularne w przyszłości szukają odpowiedzi m. in. uczelnie, które już próbują rozwijać swoje kierunki pod kątem nowoczesnych stanowisk pracy.

Drony stały się ostatnimi czasy bardzo popularnym narzędziem. Wykorzystuje się je do coraz to nowych prac. Czy zastanawialiście się kiedyś gdzie oprócz kręcenia filmów używa się dronów? Odpowiedź może Was trochę zdziwić, ponieważ tych latających platform używa się np. przy pomiarach geodezyjnych i pracach inspekcyjnych. Być może nie są to zbyt medialne zastosowania, ale drony stają się coraz bardziej pożądanym narzędziem np. przez firmy energetyczne. Jest to na tyle rozwojowy temat, że niektóre uczelnie już próbują tworzyć kierunki, które mają kształcić specjalistów w zakresie zastosowania bezzałogowych statków latających (BSL) w rozwiązywaniu zagadnień inżynierskich. Niewątpliwie jest to już pewnego rodzaju trend na rynku pracy. Można zatem powiedzieć, że zawody oscylujące wokół technologii związanej z dronami mogą okazać się jednymi z najbardziej popularnych w niedalekiej przyszłości.

Kolejnym segmentem na rynku pracy, który przeżywa obecnie problemy, jest informatyka. Wciąż brakuje informatyków odpowiedzialnych np. za bezpieczeństwo sieciowe, analiz danych, statystyk jak i tych posiadających większą wiedzę techniczną. Z tego powodu coraz więcej szkół wyższych proponuje kierunki związane z programowaniem czy studia podyplomowe dla nauczycieli. Ciekawym wyjściem jest także informatyka społeczna, a więc przedmiot, który ma zajmować się analizą treści portali społecznościowych. Jest to również pewna nowość na rynku. Charakterystyczne dla specjalistów z tej dziedziny będzie połączenie wiedzy humanistycznej ze znajomością narzędzi informatycznych, a więc informatyk humanista J. Takich osób już poszukują globalne firmy informatyczne.

Naprawdę innowacyjnymi zawodami, które w niedalekiej przyszłości mogą okazać się bardzo popularnymi mogą być te związane z kryptowalutą i technologiami blockchain. Są to metody nawiązujące do sposobu działania i obsługi pieniędzy cyfrowych. Coraz większa liczba instytucji finansowych, które chcą wykorzystywać takie technologie wpływa na popyt na obsługę takich projektów. Oprócz nich na pewno ciekawe będą te związane z drukiem 3D, technologiami kosmicznymi i satelitarnymi oraz innowacjami i startupami.

Zawody przyszłości jakie mogą się wykreować pod wpływem wciąż zmieniającej się sytuacji na rynku pracy na pewno nas jeszcze zaskoczą. Być może nawet nie wyobrażamy sobie tego, jakie nowe stanowiska powstaną. Możemy być jednak pewni, że będą one odpowiedzią na dynamiczne, wciąż rosnące zapotrzebowania ludzi. Nie wiadomo jednak jak długo potrzeby ludzkie będą wzrastać i  jaka dokładnie przyszłość nas czeka. Czy będzie to rynek potrzebujący nowych rąk do pracy, czy może jednak spełni się, chyba mało optymistyczna wizja, pracy wykonywanej tylko przez roboty?